Dünya Nadir Hastalıklar Günü

28 ŞUBAT Dünya Nadir Hasatlıklar Günü:

Dünyada Canavan gibi ender rastlanan hastalıklarla mücadeleye dikkat çekmek için Global Genes Project MAVİ KURDELE ile ender rastlanan hastalıklarla ilgili bir mesaj veriyor.

Sarp’ın Umudu Derneği , Türkiye’de ilk kez 2012 yılından beri, ”28 ŞUBAT’TA MAVİ KURDELE TAK, MAVİ KOT PANTOLON GİY ” diyerek, bu projeyi gönüllü olarak destekliyor !

Sarp’ın Umudu’ndan Binlerce Teşekkür

Sarp’ın Umudu Derneği , Türkiye’de ilk kez , Global Genes Project’in bir sosyal sorumluluk projesi olan  kısa adıyla ‘‘Mavi Kurdele Etkinliği’’ni, gönüllü olarak desteklemiş ve duyarlı Türk halkını bu projeye dahil etmek istemiştir.

Pek çok kişinin özel ve kamu kurum ve kuruluşlarının, belki de ilk kez duyduğu bu etkinliğe, böylesine özveriyle destek vermesi , gerçekten bizi onurlandırmış ve geleceğe ilişkin umutlarımızı arttırmıştır.

Etkinliğimiz başta Ankara,İstanbul,İzmir,Antalya olmak üzere Kırklareli, Kahramanmaras, Kayseri, Mersin, Eskişehir, Konya, Kuşadası, Trabzon ve Adana’da pek çok anaokulu,kolej,üniversite,işyerleri , kamu kurumları ve özel kuruluşlar ve ayrıca bireysel çabalarla geniş insan kitlelerine ulaşmış ve başarıyla sonuçlanmıştır.

Evlerinde yüzlerce anne, okullarında yüzlerce öğrenci kendi elleriyle ve kendi imkanları ile Mavi Kurdeleler yapmış ve çevresindeki herkese dağıtmıştır. Çok yakında sizlerden gelen görsellere ilişkin TÜRKİYE FARKINDALIK ALBÜMÜMÜZ yayında olacaktır.

Toplamda  20.000 adet Mavi Kurdele ve broşür dağıtılmış, ayrıca televizyon programları, ana haber bültenleri ve yazılı ve sosyal  medya aracılığı ile de etkinliğin,daha geniş kitlelere ulaşması sağlanmıştır. Ülkemizde ender hastalıklarla ilgili bilinç ve farkındalığın arttırılması; özellikle başta Canavan Hastalığı olmak üzere genetik hastalıklar nedeni ile, yaşamlarını ağır engelli ve pahalı cihaz ve ekipmanlara bağlı olarak geçirmek zorunda kalan çocukların olduğunun bilinmesi; akraba evlilikleri ile genetik ve ender hastalıkların sayısındaki belirgin artışın fark edilmesi amaçları ile düzenlediğimiz Dünya Ender Hastalıklar Günü olan 28 Şubat’taki  ‘’MAVİ KOT GİY; MAVİ KURDELE TAK ‘’ etkinliğimize gösterdiğiniz ilgi ve katkılarınızdan ötürü minnettarız.