''MAVİ KURDELE'' Söyleşilerimiz Büyük İlgi Gördü..

Bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz,  28 Şubat Dünya Ender Hastalıklar Günü ''Mavi Kurdele Tak, Mavi Kot Giy'' etkinliğimizde, gençlerin ve çocukların özellikle Canavan hastalığı başta olmak üzere ender ve genetik hastalıklar ile birincil nedeni olan akraba evlilikleri konularında bilinçlenmelerine ve sosyal sorumluluk projelerine katılımlarının önemine dikkat çekmek istedik.

Bu amaç doğrultusunda 24 Şubat'ta İstanbul Aydın Üniversitesi'nde , 25 Şubat'ta Gazi Üniversitesi'nde,26 Şubat'ta Bilkent Üniversitesi'nde ve 27 Şubat'ta da Turgut Özal Üniversitesi'nde ''MAVİ KURDELE SÖYLEŞİLERİ''ne katıldık. 

İstanbul Aydın Üniversitesi'ndeki söyleşimize katılım büyüktü. Rektör yardımcısı sn.Prof.Dr. Ali Zaimoğlu'nun açılış konuşmasını yaptığı söyleşimizde ,sosyolog Yard.DoçDr.Gökçen Çatlı Özen, tıbbi genetik uzmanı Dr.Hakan Berkil, ve derneğimizi temsilen Sarp'ın Umudu Derneği Başkan Yardımcısı Av.Gökben Ateş konuşmacı olarak çok önemli bilgileri öğrenci arkadaşlarımızla paylaştılar.

Gazi Üniversitesi'nde 25 Şubat'ta gerçekleştirdiğimiz söyleşiye , Türkiye Fizyoterapistler Derneği'nden Fizyoterapist Dr.Bülent Elbasan ve derneğimizi temsilen Sarp'ın Umudu Derneği Başkanı Bihter Saraçoğlu katıldı. Ağır engelli çocuklarımızın en önemli sorunlarından biri olan fizyoterapi eğitimi konusunda bilgiler veren sn.Bülent Elbasan ve başkanımızın derneğimiz ve Canavan hastalığı ile ilgili anlattıkları gerçekten büyük ilgiyle dinlendi.

 

Mavi Kurdele Söyleşilerinin üçüncüsü Bilkent Üniversitesi'nde yapıldı. Dernek Başkanımız Bihter Saraçoğlu , Bilkent Genetik Kulübü öğrencilerine Canavan hastalığı, ender hastalıklar ve Mavi Kurdele etkinliği ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi. 

   

Dördüncü ve son söyleşi Ankara Turgut Özal Üniversitesi'ndeydi. Tıp Fakültesi öğrencilerinden yoğun ilgi gören söyleşide mavi kurdeleler dağıtıldı ve ertesi gün tüm Türkiye'de yapılacak olan Mavi Kurdele etkinliklerine katılımın önemi hakkında da bilgi verildi. 

 

Sarp'ın Umudu Derneği; geleceğin mimarları, doktorları, öğretmenleri, yasa koyucusu ve uygulayıcısı,vb.. olacak gençlerimizin , ağır engelli bebekler ve ailelerinin yaşadığı zor yaşamı kolaylaştıracak uygulamaları hayata geçiren; akraba evliliklerinin baş etmen olduğu ender ve genetik hastalıklar konusunda farkındalığı artmış ve sosyal sorumluluklar söz konusu olduğunda empati yapabilen,elini taşın altına koyabilen gençlere hitap etmekten onur duymaktadır ve bu tarz söyleşiler ile gençlerimizi bilinçlendirmeye devam edecektir.