ARKADAŞINIZIN ÇOCUĞU HASTANEDE İKEN YAPACAĞINIZ VE YAPMAYACAĞINIZ 15 ŞEY

1. Rahatsız edeceğiniz için onu aramaktan VAZGEÇMEYİN!
Orada onun yanında olduğunuzu kendisine HİSSETTİRİN.

“Kendimizi geri çektik çünkü rahatsız etmek istemedik.”

Bu davranışın yanlışlığı ailenin şu düşündükleri ile sonuçlanır: Arkadaşınız sizden ilgi bekliyor. Eğer aramaktan vazgeçerseniz arkadaşınız onun durumunun önemsiz olduğunu düşündüğünüzü zannedecektir ve bunu hiçbir zaman unutmayacaktır.

2. Hastalığın andını UNUTMAYIN!
Arkadaşınıza SORUN, ve o konu hakkında biraz bilgi alın.

Hastalığın adını kodlatın, tabii ki hastalığın tıbbi detayları hakkında çok şey bilmek zorunda değilsiniz ancak arkadaşınızın çocuğunun durumunu anlarsanız dostunuza güzel bir hediye vermiş olursunuz. Sorularınız varsa SORUN. Bu arkadaşınızla ilgilendiğinizin çok açık bir göstergesidir.

3. Ameliyat veya testleri HATIRLAYIN.  

Evinizdeki takvime arkadaşınızın çocuğunun bu önemli günlerini not edin ve o gün dostunuza güç vermek için ARAYIN.

 

Birinin hatırlaması DÜNYAYA BEDELDİR. Cevap verecek durumda olmasalar da sizin kelimelerinizle rahatlayacaklardır. Özellikle ameliyatın bitmesini beklerken onları hiç unutmayın…  

4. Onu AĞLATACAĞINIZ için yanına gitmekten çekinmeyin

Yanında olmaya özen gösterin, gittiğinizde duygusal yoğunluk yaşayacağını bilseniz de…

Kültürümüzde gözyaşlarında korkmak olsak da bunu yapmayın. Sadece ona “Tüm bunları yaşamak zorunda olduğun için üzgünüm, seni düşünüyorum ve küçüğünü düşünüyorum, bu yüzden BURADAYIM” demek için yanına gidebilirsiniz.

5. Tatilleri Bayramları kutlarken onların hastanede olduğunu UNUTMAYIN!

Özellikle bayram günlerinde onların özel bir ilgiye hasret olduklarını UNUTMAYIN.

Elbette ailenizle geçireceğiniz zamanı arkadaşınızın yanında değerlendirmek zordur ancak onlar hatırlandıkça değer gördüklerini düşünürler. Bu yüzden, telefon etmeyi, el yapımı bir kart atmayı veya ailenizle birlikte iken onlara bir video araması yaparak tüm ailenin yanlarında olduğunu göstermeyi İHMAL etmeyin.

6. Hiçbir şeye ihtiyaçları Yoktur Demeyin!

Sıcak bir iki kap yemek götürmeyi, evindeki küçük bir şeyin ucundan tutmayı, evdeki sağlıklı çocuklarına biraz ilgi göstermeyi İHMAL etmeyin. Herzaman verebileceğiniz en güzel hediye ise DUALARINIZDIR.

Bir çok insan ihtiyaçlarını söylemekten çekinir ancak onların evlerinin işlerinin yolunda olduğunu bilmek, yiyeceklerinin olduğunu bilmek, kendisi için dua edildiğini hissetmek o gün için ayakta olmak için bir sebeptir.

7. Uzun uzun Ziyaret Yapmaktan KAÇININ!

Gittiğinizde ona yemek ya da ihtiyaçlarını götürebilirsiniz ancak unutmayın ki sizi ağırlayacak enerjileri olmayabilir. Sadece kalın, dinleyin ve yardım edin.

Hastanedeki programları içinde, refakat etme, uyuma, yemek yeme, evi ziyaret etme gibi çok iş bulunduğundan onların bu programını değiştirmesine sebep olacak bir şey yapmamaya gayret edin. Sadece varlığınızı talep eden dostunuza varlığınızla destek olun.

8. Telefonunuzu yanıtlamadıklarında İNCİNMEYİN!

Çok iyi bilin ki ENERJİLERİNİ en iyi şekilde kullanmak zorundalar.

Bu konunun sizi ne kadar sevdikleri ile ilgisi olmadığını ANLAMAYA çalışın. Onlar sadece çok az uyku ve sıfır boş zamanları ile ayakta kalmaya çalışıyor.

9. E-postalarını, SMS’lerini ve Yazdıkları Mesajları Cevapsız BIRAKMAYIN!
Onlara muhakkak yüreklendirici telkinlerle dolu mesajlar atın. Mesaj kutularını kontrol ederler, çünkü p mesajlara İHTİYAÇLARI vardır.

Siz her ne kadar öyle olduğunu düşünmeseniz de hastanede YALNIZLARDIR. Tabii ki birebir sohbet için vakitleri yoktur ancak gecenin bir yarısı uzanmışken mesajlarını kontrol ediyorlardır ve yalnız olmadıklarını görmek için bir şeyler arıyorlardır.

10. Lütfen “Herşeyin Bir Sebebi Vardır” diyerek çocuklarının durumunu görmezden ghelmek ya da durumu basitleştirmek gibi bir hata YAPMAYIN!

Çok zor birşey ile karşı karşıya olduklarını ve durumun ciddiyetini anladığınızı gösterin. Umut ve İlgi dolu kelimeler kullanın. Ne bulunmaz bir çocuğun annesi –babası olduklarını ve onu nasıl sevdiğinizi söyleyin. Krizlerini görmezlikten gelmeyin. “Siz ve bebeğin için çok üzülüyorum, Asılın HAYATA, sizi düşünen dua eden çok insan var” deyin.

11. Aynı şeyi yaşamadıysanız durumun ciddiyetine dair bir ÖRNEK VERMEYİN!

Sadece anlamaya çalıştığınız göstermeniz yeterlidir. Kendi yaşadıklarını anlatarak onların yaşadıklarının önüne geçmesine izin vermeyin.

12. Hafta sonununuzu geçirdiğiniz tatil köyü ve dsahil konusundaki tüm detayları onlara hastanede iken ANLATMAYIN!

Çocukları stabilize olduğunda onları NORMAL birşeyler yapması için yüreklendirin. İhtiyaçları olduğunda onların çocuklarına bakarak dışarda arkadaşları ile bir gün geçirmesi için yardımcı olun. Unutmayın bir süre “Normal” hayata uyum sağlayamayacak ve bunu çok özleyeceklerdir.

13. Abur Cubur Yiyecekler Götürmeyin!

Onlara hastanede iken sağlıklı yiyecekler götürmeye çalışın. Kendilerine bakamamaktan usanmış olduklarından sağlıklı yiyecekler onlara iyi gelecektir. Ev yapımı sebze, el yapımı sandviç, doğranmış meyve bunlardan bir kaçı olabilir. Hastane bahçesinde yorgun ruhlarını gezdirmeleri için ona yardım edin.

14. Ellerinizi YIKAMAYI ve Hasta iken UZAK DURMAYI Unutmayın!

Hastane odasına girecekseniz ellerinizi yıkadığınızdan emin olun ve eğer hasta olmakla ilgili en ufacık şüpheniz varsa ODAYA GİRMEYİN!

Unutmayın ki, hastanede yatan çocukların elinizden geçecek en ufacık virüsle ölümcül bir enfeksiyona yakalanma ihtimali çok yüksektir.

15. Anne-Baya nasıl olduklarını sormayı UNUTMAYIN!

Nasılsınız deyin ve onlar “İyiyim” diyene kadar bekleyin.

İnsanlar genelde çocuğun hasta olması durumunda ona bakan anne babayı sormayı ihmal ederler. Oysa anne babalar tükenmişlik, karmaşa ve kaygı ile büyük mücadele vermektedir. Mücadelelerine karşılık hediye olarak yanlarında olun. Sadece dinleyin, sizin herşeyi düzeltemeyeceğinizi onlar zaten biliyorlar. Tek ihtiyaç duydukları şey sevgi.